Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

,,ŚLADAMI CHOSZCZEŃSKICH POMNIKÓW PRZYRODY”

W poniedziałkowy, słoneczny poranek dziesięcioro uczniów klasy  VI pojechało do Choszczna, by udać się szlakiem pomników przyrody. Wydarzenie miało miejsce 5 czerwca 2017 roku. Na uczniów przy Miejskiej Górce czekała Pani Dagmara Charęźlak – pracownik Nadleśnictwa Choszczno. Po wspólnym powitaniu udaliśmy się w poszukiwaniu pierwszych pomników przyrody. Ścieżki zawiodły uczniów do buka zwyczajnego na placu zabaw przy Parku Przyjeziornym, a następnie do cyprysika nutkajskiego. Podczas wędrówki obowiązki  sekretarza pełniła Martynka Bołociuch, która ,,odhaczała” pomniki przyrody z listy, a uczniowie- asystenci dokonywali pomiarów obwodów pni.

Z internetu dowiedzieliśmy się, że na obszarze miasta Choszczna występuje 13 pomników przyrody. Najbardziej znanym jest „Lipa Czarnieckiego”, ale jest to już wiadomość nieaktualna, gdyż drzewo uległo spaleniu. Dalsza wędrówka wiodła przez Park Moniuszki gdzie rosną okazałe dęby, a następnie udaliśmy się na cmentarz komunalny, gdzie rośnie olbrzymi dąb szypułkowy ,,Choszcz”. Bez problemu rozpoznaliśmy ten pomnik przyrody, gdyż na drzewie przyczepiona była tabliczka informacyjna. Szkoda, że pozostałe pomniki przyrody nie posiadają takich tabliczek.

 Na końcu wycieczki czekała nas niespodzianka, którą przywiózł Pan Marek Szczerba, pracownik Nadleśnictwa Choszczno. Wszyscy uczestnicy wyprawy zostali obdarowani folderami i rzeczowymi prezentami firmowanymi przez Nadleśnictwo Choszczno. Po pożegnaniu z pracownikami nadleśnictwa udaliśmy się nad Jezioro Klukom, by odpocząć i nacieszyć się jego walorami.

Wycieczka była zorganizowana podczas lekcji przyrody  w ramach innowacji pedagogicznej  ,,Ziemia Choszczeńska - bliżej nas”. Dziękujemy Nadleśnictwu Choszczno za pomoc w realizacji projektu.

Dla zainteresowanych podajemy poniżej listę choszczeńskich pomników przyrody.

• Dąb szypułkowy „Choszcz” o obwodzie 447 cm (cmentarz komunalny)
• Wiąz szypułkowy o obwodzie 443 cm (ul. Władysława Jagiełły)
• 3 dęby szypułkowe o obwodzie od 355 cm do 438 cm (Park Moniuszki)
• 2 dęby szypułkowe o obwodach 355 cm i 380 cm (ul. Piastowska)
• Dąb szypułkowy o obwodzie 377 cm (park Przyjeziorny)
• Buk zwyczajny o obwodzie 330 cm (park Miejska Górka)
• 2 topole czarne o obwodach 322 cm i 347 cm (park Miejska Górka)
• Cyprysik nutkajski o obwodzie 140 cm (park Miejska Górka)

 

Opracowała:
 Danuta Stróżyńska-Gryćko