Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

WARSZTATY PRODUKCJI PAPIERU CZERPANEGO
w STARGARDZIE

7 czerwca uczniowie klasy I i III wyruszyli na wycieczkę do Stargardu - pociągiem. Już na wstępie dzieci miały pierwszą atrakcję - podróżowania  koleją. Wszystkie były bardzo podekscytowane. Teraz  rzadko podróżują tym środkiem lokomocji.

 Pogoda była niezła, więc w drodze na miejsce zatrzymaliśmy się na placu zabaw. Trudno było namówić dzieci na drugie śniadanie, zabawa wygrała z głodem.

W Muzeum Archeologicznym oglądaliśmy wystawy: „Para buch… Miasto w ruch. Historia kolei stargardzkiej w XIX i XX wieku”, „Aptekarstwo pomorskie na przestrzeni wieków”, oraz „Dzień po dniu… Stargard 1945-1989” – każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

Wreszcie udaliśmy się na warsztaty papiernicze. Papier czerpany swoją historią sięga do średniowiecza. Warsztaty tworzenia papieru czerpanego bazują na tej dawnej technice. Odbywały się pod okiem i z pomocą pracownika Muzeum Archeologicznego w Stargardzie. Polegały na samodzielnym wytworzeniu arkusza papieru. W trakcie,  uczniowie wykonywali wszystkie kolejne czynności wg wskazówek instruktora, który specyficznym żartem zawładnął  23 osobową grupą w doskonały sposób. 1,5 godziny minęło nadzwyczaj szybko, chociaż cały czas wszystko odbywało się na stojąco. Zmęczenie odczuliśmy dopiero na koniec, ale efekt pracy – kartka wyprodukowanego papieru zrekompensowała trudności. 

W przyszłym roku planujemy warsztaty gliniarskie, a może lekcje historii dla najmłodszych?

                                                                                              Iwona Marciniak