Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

FESTYN „KRAINA NASZEGO DZIECIŃSTWA”

1 czerwca odbył się w naszej szkole festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka pod hasłem „KRAINA NASZEGO DZIECIŃSTWA”.

W tym roku do współorganizacji zaprosiliśmy sołectwa z Gleźna, Zwierzyna, Starego Klukomia i Zamęcina, a to nie bez przyczyny, gdyż realizujemy innowację programową opracowaną przez naszą kol. Elżbietę Andruszewską  „Ziemia Choszczeńska bliżej nas”, której głównym celem jest przybliżenie uczniom walorów naszej małej Ojczyzny.

         Sołectwa podjęły wyzwanie i zaprezentowały swój dorobek przedstawiając to, co mają najlepszego. Zorganizowały piękne wystawy przedstawiające swoją historię, sukcesy dzieci, dorobek kół gospodyń wiejskich, a także zaprosili ciekawych mieszkańców, którzy pokazali swoje pasje.

Zaszczycił nas swoją obecnością pan  Stanisław Kalisiak,  pasjonat łucznictwa, uczestnik wielu turniejów łuczniczych o randze krajowej, a nawet reprezentant Polski na mistrzostwach świata. Pan Stanisław przyniósł swój sprzęt i cierpliwie tłumaczył dzieciom i dorosłym,  jak się go używa. Oczywiście była możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich. Ciekawa jestem, czy udało się zarazić kogoś tą pasją - dowiemy się za kilka lat.

         Była też nasza absolwentka Asia Przyborek, która przyjechała na koniu. Asia trenuje jeździectwo, a dokładnie skoki przez przeszkody i uczestniczy w wielu ogólnopolskich zawodach, zdobywając laury. Dzieci podziwiały dżokejkę na koniu i pewno niejedno z nich zamarzyło,  aby jeździć tak jak Asia (marzenia się spełniają!).

         Jeszcze jeden pasjonat pan Marian Kurosz - myśliwy. Opowiadał dzieciom o swoim hobby, pokazując trofea: wieńce i ciekawe eksponaty, a szczególnie przedstawił swoją ulubienicę Helę (wypchanego dzika). Dodatkową atrakcją był konkurs plastyczny zorganizowany przez pana Mariana  „Zwierzęta w lesie”. Mali plastycy za swoje prace zostali nagrodzeni, a sponsorem nagród było Koło Łowieckie.

Dodatkową atrakcją była możliwość „kierowania na sucho” nowoczesnym traktorem, którym zajechał pan Zbigniew Dudek - nasz absolwent.

Wszystkie sołectwa ugościły nas swoimi doskonałymi wypiekami - w tej dziedzinie są bezkonkurencyjni.

Podczas festynu mogliśmy podziwiać umiejętności wokalne i talenty naszych uczniów.  Wysłuchaliśmy mini koncertu  szkolnego zespołu wokalnego „Wesołe nutki”, a najmłodsi – dzieci z oddziału przedszkolnego  rozbawiły nas  gorącym i energetycznym rock&rolem.

W naszej szkole uczniowie nie tylko rozwijają swoje talenty artystyczne. Projekt edukacyjny „Przedsiębiorcza klasa” kierowany przez p. Dorotę Kowalczyk, a realizowany w klasach IV-VI, wprowadza naszych wychowanków w trudne arkana przedsiębiorczości. Założone przez nich firmy miały możliwość przedstawienia na festynie swojego asortymentu, który spotkał się z niemałym zainteresowaniem. Ciekawe, czy zysk firm był na tyle duży, by zapewnić dalsze ich prosperowanie.

Nasz festyn uatrakcyjnił działający przy Choszczeńskim Domu Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Mali Stobniczanie”, w którego szeregach jest 6 uczniów z naszej szkoły. Występ bardzo podobał się publiczności.

Atrakcjom nie było końca. Pogoda  nas nie rozpieszczała, gdyż wiał dość zimny i mocny wiatr, ale i na to znalazł się sposób. Dobrą okazją do rozgrzewki był występ grupy Fitness z Zamęcina. Ich rytmiczne układy zumby rozgrzały zmarzniętych.

Odwiedzili nas również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie, którzy znakowali rowery i wózki dziecięce. Nie zabrakło również niezawodnych przyjaciół naszej szkoły, strażaków z OSP Zamęcin. Dzieci mogły zasiąść w wozie strażackim i polać wodą z węża, podlewając przy okazji nasz szkolny ogródek.

Zawody sportowe, zawsze wywołują dużo emocji - dzieci to uwielbiają. Wyłoniony został mistrz żonglowania klas I-III - Michalina Gwoździk, klas IV-VI – Jakub Wierucki. Były wyścigi stonogi, rodzinny konkurs zręczności (rzucanie jajkiem), zawijanie mumii, układanie nowych wyrazów z wyrazu „szkoła”, itp.

W międzyczasie dzieci miały malowane twarze i stawały się różnymi postaciami z bajek.

Zadbaliśmy również o to, żeby uczestnicy festynu mogli zjeść gorącą grochówkę, kiełbaski z grilla, rozgrzać się herbatą i kawą. Wszystko było gratis dzięki naszym sponsorom. Byli nimi: Kamila i Paweł Kmieciowie, Robert Ozimek, Rada Rodziców i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Zamęcinie „Promyczek”.

Ważnym punktem programu był udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. W ciągu pięciu minut czytali wspólnie uczniowie, nauczyciele, goście, mamusie, tatusiowie, babcie, dziadkowie - słowem wszyscy uczestnicy festynu. My pobiliśmy swój lokalny rekord - czytało nas jednocześnie 186 osób. Myślę, że nasz udział w znacznym stopniu przyczyni się do pobicia rekordu Polski z zeszłego roku, który wynosił 432 608 osób. Akcja jednocześnie doskonale wpisała się w realizowany w tym roku przez nasza szkołę Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Podczas festynu promowany był również projekt edukacyjny realizowany w naszej szkole „Nutki dla Ojczyzny”. Autorzy p. Anna Czerniak i p. Paweł Lemiesiewicz opowiedzieli krótko o idei tego przedsięwzięcia i zaprezentowali filmik stanowiący zapowiedź produktu finalnego - płyty z pieśniami patriotycznymi. Wiele osób zakupiło tego dnia cegiełki wspierające projekt. Dochód ze sprzedaży wyniósł 493 zł.

Wrażeń było wiele, a odczucia uczestników przekazywane w trakcie festynu upewniły nas, że jesteśmy lokalną rodziną, potrafimy się zjednoczyć we wspólnych akcjach i bawić razem, czerpiąc wszystko co najlepsze wzajemnie od siebie.

Każdy festyn ma swój klimat - ten miniony pokazał, że jesteśmy blisko siebie, a wiec i Ziemia Choszczeńska jest bliżej nas. Cieszy nas, że prócz sołtysów wsi z obwodu szkoły, obecny na festynie był radny Gminy Choszczno p. Jerzy Miładowski.

Na zakończenie tej dość długiej relacji, pragnę podziękować WSZYSTKIM, którzy zaangażowali się w organizację festynu.

                                                         Koordynator festynu: Iwona Marciniak