Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

DYNIA – KRÓLOWA JESIENI

Złota polska jesień to czas zbioru wspaniałych warzyw i owoców.  Wśród nich znajduje się dynia, która zajmuje coraz poważniejszą pozycję na liście najczęściej spożywanych produktów. O uprawę dyni pokusili się uczniowie obecnej VII klasy, którzy w maju 2017 roku w ramach zajęć z przyrody posiali dynię na szkolnym poletku. Podczas, gdy uczniowie korzystali z wakacyjnego odpoczynku, dynia szybko rosła i śmiało płożyła się na szkolnym gruncie. We wrześniu 2017r. kiedy  uczniowie wrócili do szkoły mogli podziwiać imponujące okazy dyni. Należy dodać, że dynia jest niezwykle zdrowa, bogata w witaminy i minerały, a przy tym niskokaloryczna (28 kcal/100 g). Pomaga w odchudzaniu i leczeniu nadciśnienia, ponadto działa odkwaszająco na organizm. Jednym słowem- samo zdrowie.

Z końcem września  zbiorem plonów dyni zajęli się uczniowie klasy V. Trzeba przyznać, że mieli pełne ręce roboty, gdyż dynię trzeba było zerwać, umyć  i przetransportować w skrzynkach do szkoły. Bez pomocy Pana konserwatora Zbigniewa Błaszaka uczniowie nie daliby rady przewieźć tych największych okazów, które Pan Zbyszek dowiózł na taczce.

Kolejne zadanie czeka klasę VI, która dokona rozpoznania jakie odmiany wyrosły na naszej działce. Jesienią dostępnych jest wiele odmian dyni, które różnią się nie tylko wyglądem, kolorem, ale przede wszystkim smakiem. Ale nie uprzedzajmy faktów – to przecież zadanie dla szóstoklasistów w ramach lekcji przyrody. Tymczasem obejrzyjmy zdjęcia z pięknego słonecznego dnia kiedy to królowała dynia.

Opracowała:
Danuta Stróżyńska-Gryćko