Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

CAŁA POLKA BIEGA Z MAPĄ

W środę 24 maja 2017 r. Stowarzyszenie Klub Sportowy Aktywne Choszczno zorganizowało bieg na orientację w ramach akcji Cała Polska biega z ma - w skrócie CPBzM. Ta ogólnopolska akcja popularyzująca bieg na orientację, odbyła się przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

                W tym roku impreza odbyła się po raz siódmy. Choszczno było jednym z 29 miast w Polsce, w którym można było spróbować swoich sił na prostych trasach biegu na orientację. Zawodnicy mieli do dyspozycji profesjonalne mapy, świetne miejsca do biegania i w końcu fachową obsługę, która nauczyła podstaw orienteeringu.

Oczywiście w takiej akcji nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. W biegu udział wzięło 7 uczniów z klasy I, 5 z klasy V i 5 z klasy VI. Mimo niesprzyjającej aury humory wszystkim  dopisywały. Największe emocje towarzyszyły najmłodszym uczestnikom, którzy po raz pierwszy zmierzyli się z meandrami orieteeringu na trasie "E", ale musieli też wykazać się wytrzymałością, wytrwałością i niemałą odwagą. Wszyscy wracali z trasy bardzo zadowoleni. Mali adepci niełatwej sztuki biegania na orientację mieli lekki niedosyt, ponieważ nie udało się im znaleźć wszystkich punktów. Obiecali jednak, że za rok będą mieli znacznie lepsze wyniki.

Zawodnicy z klasy V i VI start na trasie "D" mieli doskonały. Wszyscy sprawnie odnajdowali punkty kontrolne, a najlepszy z naszych biegaczy - Jakub Wierucki z klasy V zajął w swojej kategorii III miejsce. Gratulujemy!

Organizatorzy zadbali, by zawodnicy po biegu otrzymali mały posiłek regeneracyjny, który po dość wyczerpującym zadaniu smakował wyśmienicie.

A teraz słów klika na temat tego, co to jest bieg na orientację. BnO polega na odnalezieniu zaznaczonych na mapie punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Zawodnik dysponuje wyłącznie kompasem i mapą, którą otrzymuje w momencie startu. Jego zadaniem jest odnalezienie punktów w założonej kolejności, przy czym wybór dokładnej trasy jest pozostawiony zawodnikowi. Zawodnicy podzieleni są w kategorie wiekowe od 6 do nawet 70 lat, dzięki czemu każdy ma trasę dostosowaną do swoich możliwości i konkuruje ze swoimi rówieśnikami.

Biegi na Orientację to doskonałe ćwiczenia dla mózgu, nauka obsługi mapy, orientacji w terenie, a także samodzielności i podejmowania decyzji. Wreszcie BnO to kontakt z naturą, umożliwiający doskonały relaks.

Myślę, że warto brać udział  w takich biegach, bo jest to nauka poprzez działanie i doskonałą zabawę.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Klub Sportowy Aktywne Choszczno za tak cenną i atrakcyjną inicjatywę.

Elżbieta Andruszewska