Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

HEJ, WYKOPKI!!!

Jesień to pora roku, która obdarza ludzi obfitymi darami. Wystarczy je tylko zebrać i odpowiednio przechować. Obecnie wielką pomocą dla rolników są maszyny rolnicze, takie jak na przykład kombajny. Jednak uczniowie z klas I-III mieli możliwość przekonania się, jak kiedyś zbierano ziemniaki.

Korzystając z uprzejmości pani Mirosławy Kasprzak, w czwartek 22 września 2016 roku, najmłodsi uczniowie udali się na pobliski ziemniaczany zagonek i z wielkim zapałem przystąpili do zbierania ziemniaków. Chętnych do pracy rąk było wiele, a rajek sześć, więc po kwadransie ziemniaki były na przyczepie, a energia do pracy naszych uczniów niewyczerpana. W takiej sytuacji gospodyni zawezwała ciągnik z kopaczką, by przygotować do zbioru kolejne rajki. Praca kopaczki okazała się wielką atrakcją - dzieci z radością obserwowały "tańczące" na niej ziemniaki.

I znów z ochotą przystąpiono do pracy. Po kolejnym kwadransie wszystkie kartofle zostały zebrane. Dzieci stwierdziły, że wykopki to wieka frajda. Gospodyni była bardzo zadowolona z pracowitości i dokładności pomocników. Za pracę podziękowała dzieciom w najsłodszy sposób - obdarowała je słodyczami.

Po opuszczeniu kartofliska uczniowie powrócili na teren szkoły, gdzie czekało na nich ognisko, przy którym mogli upiec kiełbaski, które po dość jednak ciężkiej pracy były wyśmienite. Nie był to koniec atrakcji, bo w ognisku piekły się ziemniaczki. Ich zapach zapewne czuć było w całej okolicy, a smakowały ...... jak przysłowiowe "niebo w gębie".

Tego dnia dzieci nabyły nowych doświadczeń, ale przede wszystkim pożytecznie i atrakcyjnie spędziły wspólnie czas. Może w przyszłym roku znów pomogą komuś w jesiennych pracach polowych.

Elżbieta Andruszewska