Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

CZARY MARY, WIELKIE SZUMY...

10 listopada 2016 r. w naszej szkole doszło do niecodziennych wydarzeń.  Jednak o wszystkim, co się wydarzyło opowiem po kolei.

Otóż od jakiegoś czasu pierwszoklasiści przygotowywali się do uroczystości, podczas której dwoje dzieci z rocznika 2010 - Basia i Ignaś mieli być pasowani na ucznia Szkoły Podstawowej w Zamęcinie, a siedmioro miało odnowić ślubowanie.

10 listopada świętowaliśmy również  Narodowe Święto Niepodległości. Cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej. Panował bardzo uroczysty i świąteczny nastrój. Pierwsza część uroczystości przebiegała zgodnie ze scenariuszem. Po wzruszającej recytacji Antoniny Resiak, która zaprezentowała wiersz "Pytasz, co to Polska?" oraz odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała pani dyrektor Danuta Stróżyńska-Gryćko, która powitała zgromadzonych, a zwłaszcza przewodniczącą Rady Rodziców panią Annę Nowakowską, prezes SPSPwZ "Promyczek" panią Annę Kondracik, a taże licznie przybyłe przedstawicielki  Rady Radziców.

Następnie na scenie pojawiły się uczennice klasy VI, które przedstawiły rys historyczny obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wszyscy z dużą uwagą wysłuchali tych informacji i z duma prezentowali przypięte biało-czerwone kotyliony – symbol radości z okazji tego święta. Największą jednak atrakcją tej części uroczystości był występ chóru "Wesołe Nutki", który zaprezentował debiutanckie utwory z płyty "Nutki dla Ojczyzny", która ma być uwieńczeniem projektu pod tym samym tytułem. Autorami projektu są nauczyciele z naszej szkoły - p. Paweł Lemiesiewicz i p. Anna Czerniak. Występ chóru był bardzo wzruszający, niejednej osobie zakręciły się łzy, a wykonawcy i autorzy zebrali gromkie brawa.

Po części oficjalnej wreszcie nadszedł moment, w którym pierwszaki mieli się zaprezentować i złożyć ślubowanie. Po pierwszych popisach podeszła do mnie sekretarz szkoły pani Aneta Bednarek, która powiedziała mi na ucho straszną wiadomość. Kolana się pode mną ugięły i drżącym głosem przekazałam wszystkim, że do sekretariatu naszej szkoły wbiegła Zła Wróżka bardzo niezadowolona, że nie została zaproszona na dzisiejszą uroczystość. Rzuciła zaklęcie: „Hokus pokus, wielkie szumy wnet odbiorę Wam rozumy” i zniknęła. Czar miał zacząć działać za pół godziny. Już chciałam odwołać ślubowanie, ale na szczęście była z nami Dobra Wróżka, która znalazła sposób na złe czary. Poleciła pierwszakom podróż do czterech krain, w których panuje pani dyrektor. Z każdej krainy dzieci miały przynieść coś, co pomogłoby zdjąć zaklęcie. Pierwszaki z entuzjazmem podeszły do tego zadania i wyruszyły w podróż. W każdej z krain dzieci wykonywały jakieś zadania, a w zamian otrzymały z rąk pani dyrektor symbol tej krainy. Z koszem pełnym efektów swej podróży – sową (symbolem Krainy Mądrości), pszczółką (symbolem Krainy Pracowitości), czarodziejskim kluczem (symbolem Krainy Dobrego Wychowania) i sercem (symbolem Krainy Miłości) stanęli przed wróżką, która odwróciła zły czar. Wszyscy poczuli wielką ulgę.

Po tym całym zamieszaniu pierwszaki mogły złożyć ślubowanie. Pani dyrektor dokonała uroczystego aktu pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej w Zamęcinie i złożyła pierwszakom życzenia.

Przemiłą niespodzianką dla pierwszaków były upominki ufundowane przez Radę Rodziców, Stowarzyszenie "Promyczek" i rodziców pierwszaków oraz przez Samorząd Uczniowski.

Po tych niezwykłych przeżyciach pierwszaki z rodzicami oraz gośćmi udali się na poczęstunek, ale echa niecodziennych wydarzeń długo jeszcze rozbrzmiewały w murach naszej szkoły.

Elżbieta Andruszewska