Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

GOŚCIE Z KANADYJSKIEJ ARMII

Wyjątkowe emocje towarzyszyły przedszkolakom i uczniom Szkoły Podstawowej w Zamęcinie podczas spotkania z kapitanem Darrylem Bannonem i kapralem Alexem Morrisonem. Miało ono miejsce w czwartek, 17 listopada 2016r. na holu szkoły, w otoczeniu flag kanadyjskich i polskich, własnoręcznie wykonanych przez uczniów.

Co żołnierze Kanadyjskich Sił Zbrojnych robią w Polsce? Na to pytanie i wiele innych odpowiedzieli goście przedstawiając prezentację multimedialną i film z manewrów wojskowych w Drawsku Pomorskim. Okazało się bowiem, że panowie reprezentują armię kanadyjską, która stacjonuje w Polsce w ramach współpracy sił NATO. Spotkanie okazało się także świetną lekcją języka angielskiego. Nad pełnym zrozumieniem treści czuwała nauczycielka języka angielskiego pani Paulina Konieczna.

W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję sprawdzić się w mini-quizie, a trafne odpowiedzi goście nagradzali gadżetami. Była też prezentacja żołnierskich uniformów oraz ekwipunku przy udziale statystów: Pauli Hładoniuk i Piotra Ratuszniaka.  

W trakcie międzynarodowej wizyty uczniowie dowiedzieli się, że:

·        Do NATO należy 28 krajów, w tym Polska i Kanada,

·        Kanada leży w Ameryce Północnej i jest drugim największym krajem na świecie (po Rosji),

·        w Kanadzie są 2 języki urzędowe: angielski i francuski,

·        stolicą Kanady jest Ottawa,

·        administracyjnie Kanada podzielona jest na 10 prowincji i 3 terytoria,

·    ustrój polityczny Kanady to monarchia konstytucyjna, a głową Państwa jest Królowa Elżbieta II,

·        narodową dyscypliną sportową Kanady jest hokej,

·        ulubionymi potrawami Kanadyjczyków są m.in. frytki, kanapki z wołowiną, naleśniki z syropem klonowym.

Spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków i uczniów. Szczególnie chłopcom spodobał się żołnierski blichtr i wojskowe manewry. I ostatnia refleksja ze spotkania: warto uczyć się języków obcych.

Opracowała: Danuta Stróżyńska-Gryćko