Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

,,O DWÓCH TAKICH, CO SKROPLILI AZOT”

17 maja 2016 roku, 80 uczniów naszej szkoły z klas I-VI uczestniczyło w interaktywnej lekcji chemii i fizyki na wesoło. Zaproszenie na super lekcję otrzymaliśmy od Zespołu Szkół w Lubianie, a realizatorem lekcji była Agencja Artystyczna ,,Kompania Marzeń”. Był to fascynujący spektakl teatralny z eksperymentami w roli głównej. Co tam się działo! Było zamrażanie, podpalanie, moc eksplozji i efektów specjalnych, a wszystko to zostało okraszone dużą dawką humoru.

Spektakl oparty był na historii przełomowego odkrycia polskich naukowców, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. Owi naukowcy, 132 lata temu, jako pierwsi na świecie uzyskali ciekły azot, czym wzbudzili podziw całego świata. W czasie spotkania widzowie przenieśli się do świata ciekłych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i widowiskowych doświadczeń.

Uczniowie podczas nietypowej lekcji mieli okazję zaobserwować sposób w jaki po raz pierwszy uzyskano ciekły azot, jak azot zmienia stan skupienia z powrotem w postać lotną, rolę azotu w kuchni molekularnej, a przede wszystkim poznać historię dwóch wybitnych osobistości polskiej nauki. To była naprawdę duża dawka wiedzy, ale przekazana w jakże zabawowej wersji.

Piękne podziękowania należą się wszystkim rodzicom, którzy popierają innowacyjne formy zajęć i nie szczędzą środków, aby pociechy mogły z nich korzystać. Dziękujemy!

Opracowała:
Danuta Stróżyńska-Gryćko
Dyrektor szkoły