Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

"ABC DOBREGO WYCHOWANIA "
oraz FINAŁ KONKURSU "KLASA z KLASĄ"

Od września 2015 roku w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna "ABC Dobrego wychowania". Dotyczy ona wzmocnienia wychowawczych oddziaływań szkoły w zakresie kultury osobistej uczniów oraz budowania właściwych relacji międzyludzkich poprzez stosowanie podstawowych zasad dobrego wychowania. Skierowana jest ona do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Zamęcinie.

W kasach 0-III uczniowie każdego ranka, w ramach  realizowanego od kilku lat „porannego czytania na dywanie”, poznają problemy rodziny Wafelków opisanej w książce Joanny Krzyżanek pt.: „Dobre maniery, czyli savoir vivre dla dzieci” oraz przebojowych bliźniaków - Kuby i Buby – bohaterów książki audio pt.: „Bon czy ton?” autorstwa Grzegorza Kasdepke.

Uczniowie klas IV-VI uczą się na błędach rodzeństwa Kingi i Makarego – nastolatków zmagających się z problemami savoir vivre w realiach szkolnych i nie tylko, ukazanych w książce Zofii Staniszewskiej pt.: „Ale plama! Czyli dobre maniery i domowe afery”. Razem z wychowawcą uczniowie klas starszych na każdej lekcji wychowawczej zapoznają się z jedną z trzydziestu „plam” bohaterów tej książki.

Opisana innowacja zakładała również przeprowadzeni konkursu "Klasa z klasą" dla klas IV-VI.  Zgodnie z założeniami konkursu od marca do końca maja zespoły klasowe realizowały różne zadania, wzięły udział w teście na temat dobrych manier, a także były oceniane przez nauczycieli, itp.

Stawka w konkursie była wysoka, ponieważ zwycięzcy otrzymali piękne trofeum, tytuł "KLASA z KLASĄ - SZKOLNI MISTRZOWIE DOBRYCH MANIER" oraz nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł z przeznaczeniem na działania integrujące zespół klasowy. Praca pozostałych klas została również doceniona. Otrzymały one nagrody pocieszenia - za drugie miejsce 100 zł, a za trzecie 50 zł. Fundatorem nagród jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Zamęcinie "Promyczek" przekształcone z Zespołu Inicjatyw Rodzicielskich i działające od lutego tego roku.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 1 czerwca podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka. Klasyfikacja i punktacja  przedstawiają się następująco:

                                                    I miejsce - klasa V - 20 punktów;
                                                   II miejsce - klasa IV - 19 punktów;
                                                  III miejsce - klasa VI - 12 punktów.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w stosowaniu dobrych manier na co dzień, gdyż zdobyty tytuł do tego zobowiązuje.  Pozostałym zespołom również gratulujemy, bo najcenniejszą nagrodą w tym konkursie jest to czego się nauczyły, ponieważ dobre wychowanie ułatwia życie.

Elżbieta Andruszewska