Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

Statystyki są wstrząsające! Aż 9 milionów ludzi w Polsce jest uzależnionych od nikotyny. Palenie to najważniejsza przyczyna zachorowań na raka w Polsce – prawie połowa zachorowań u mężczyzn i 15% u kobiet. Dym tytoniowy składa się z 4 tys. związków chemicznych, z których co najmniej 40 ma działanie rakotwórcze. Każdy rok palenia kosztuje 3 miesiące życia. Na szczęście jeż też dobra wiadomość – każdy rok od chwili rzucenia palenia to odzyskane 3 miesiące życia.

Z tymi i wieloma innymi informacjami uczniowie klasy VI zostali zapoznani podczas lekcji przyrody, która odbyła się w czwartek 19 listopada 2015, w Światowym Dniu Rzucania Palenia. Wiedza uczniów na temat szkodliwości palenia jest bogata, gdyż od stycznia 2015 roku uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. Dziś uczniowie postanowili wykonać plakaty skierowane do rodziców, którzy nadal palą papierosy. W haśle gazetki uczniowie zawarli odezwę: Mamo, tato – rzuć palenie! Miejmy nadzieję, że determinacja uczniów przejawiająca się w pracach plastycznych odniesie pozytywny skutek. Pamiętajmy, że palenie jest uleczalne!

Opracowała:
Danuta Stróżyńska-Gryćko
Nauczyciel przyrody