Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

WYCIECZKA W PREHISTORIĘ

            Dnia 4 czerwca 2014 r. mieliśmy wszyscy jeden wspólny cel: zwiedzić Park Dinozaurów Nowiny Wielkie. Pod względem logistycznym było to ogromne wyzwanie, gdyż uczestników wycieczki było 87 ( dzieci z klas O-VI), opiekunów 9 i podróżowaliśmy w 2 autokarach. W Parku Dinozaurów czekało na nas wiele atrakcji, z których największą była leśna ścieżka edukacyjna z czterdziestoma naturalnej wielkości modelami prehistorycznych gadów. Po ścieżce oprowadzała nas pani przewodnik, która zatrzymywała się przy każdym modelu dinozaura opowiadając jak wyglądało życie setki milionów lat temu. Kolejna atrakcja to zasilany leśnym strumieniem staw (200m2) z kolorowymi karasiami, jaziami i karpiami koi. Niedaleko stawu rósł ogromny 700 letni dąb – pomnik przyrody, pod którym spoczywał model prehistorycznego pająka. Zwiedziliśmy także Geo-Muzeum, w którym mogliśmy obejrzeć i dotknąć skamieniałości i minerały z Polski i Świata (ok. 500 eksponatów). Po miłym, ale jakże wyczerpującym spacerze odpoczywaliśmy w Dino-Clubie. Tutaj przeprowadzono dla wszystkich uczestników zajęcia edukacyjne z historii Ziemi, których podsumowaniem były warsztaty plastyczne z malowania skamieniałości. Były to gipsowe odlewy pająka i muszli, które uczestnicy zajęć pomalowali zgodnie z własną wizją i zabrali na pamiątkę do domu. Jeszcze na koniec krótki film o prehistorii i z wielkim apetytem udaliśmy się na obiad. Na zakończenie odwiedziliśmy mennicę, w której na życzenie wybijano monety pamiątkowe o nominale 1 DINO,  za którą nie można nic kupić, ale jest oryginalną pamiątką. Wycieczka w prehistorię była niezapomnianym przeżyciem. Na długo w pamięci pozostaną nam dinozaury- największe zwierzęta, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Ulegliśmy także czarowi otoczenia- przepięknego parku z jego krętymi ścieżkami. Wyjeżdżając z Nowin Wielkich pomachaliśmy dinozaurom na pożegnanie i obiecaliśmy, że jeszcze ich kiedyś odwiedzimy.

Wyjazd całej społeczności szkolnej był możliwy dzięki ofiarodawcom. Głównym sponsorem i organizatorem wycieczki był Zespół Inicjatyw Rodzicielskich działający przy Szkole Podstawowej w Zamęcinie, który pokrył prawie połowę kosztów wycieczki. Ponadto wycieczkę dofinansowali Burmistrz Choszczna Robert Adamczyk, oraz MOPS Choszczno. Niewielką kwotę, bo 7,00 zł. dołożył do wycieczki każdy uczestnik wyjazdu. Ogólny koszt wycieczki do Nowin Wielkich wyniósł 4 028,50 zł.

W imieniu całej społeczności szkolnej pragnę podziękować wymienionym darczyńcom za sfinansowanie wycieczki i zapewniam, że dzięki Państwa hojności i wspaniałomyślności dzieci wróciły szczęśliwe, uśmiechnięte i z wielkim bagażem wiadomości o odległych prehistorycznych czasach.

Z wyrazami wdzięczności

Dyrektor Szkoły
Danuta Stróżyńska-Gryćko