Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

BOMBKOWE WARSZTATY

    

Dnia 11 grudnia 2014r. odbyły się w naszej szkole Warsztaty Edukacyjne Malowania Bombek. Poznaliśmy historię i proces  wytwarzania tych pięknych ozdób. Trudno uwierzyć, że świąteczna bombka wzięła się z biedy. Swoją karierę rozpoczęła w połowie XIX wieku w mieście Lauscha, na południu Niemiec. Jeden z pracowników tamtejszej szklanej manufaktury, w której nie najlepiej się działo, wydmuchał z cienkiego szkła kształt przypominający jabłko. Nie stać go było na prawdziwe owoce, orzechy i cukierki, które dotychczas zdobiły bożonarodzeniowe drzewka. Szklane kule powiesił na choince. Spodobały się sąsiadom i w kolejnych latach każdy z nich chciał także bombkami dekorować swoje drzewko. Dzięki temu pomysłowi fabryka rozkwitła i do dziś produkuje świąteczne ozdoby.

Dzieci z naszej szkoły miały okazję przede wszystkim stworzyć swoje unikalne bombki-bałwanki o wybranym kolorze, z wyjątkowymi dodatkami. W warsztatach brały udział klasy : I,II,III,IV oraz Oddział  i Punkt Przedszkolny. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę własnoręcznie wykonaną bombkę-bałwanka, zapakowaną w pudełko. Ozdobiona bombka może również posłużyć jako prezent dla kogoś bliskiego.

                                                                                                                     Aneta Bednarek