Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

 

Wycieczka do Stargardu Szczecińskiego

Zwykle na wycieczki wyjeżdżamy w maju, ale tym razem dni 16 i 17 października okazały się doskonałym czasem na szkolną wyprawę do Stargardu Szczecińskiego klas: zerowej, pierwszej, drugiej i trzeciej.

Już początek był inny niż zwykle, ponieważ jechaliśmy pociągiem. To okazało się doskonałą atrakcją, gdyż niektórzy uczniowie po raz pierwszy podróżowali tym środkiem lokomocji. Wiemy od dawna, że podróże kształcą, ale, że sprawdzi się to powiedzenie tak szybko - nie przypuszczaliśmy. Otóż w trakcie jazdy skład, którym jechaliśmy nagle się zatrzymał i zaczął jechać w przeciwnym kierunku. Dzieci były zdziwione i zaniepokojone. Okazało się, że podczepiono popsuty na trasie inny pociąg i holowaliśmy go do najbliższej stacji. Nie wiedzieliśmy, że tak można. Podróż trwała nie 30 minut, ale godzinę -ku uciesze dzieci.

Na zajęcia z podstaw garncarstwa trafiliśmy troszkę spóźnieni. Dzieci bardzo szybko przebrały się w przygotowane w domu fartuszki i były gotowe do działania. Zajęcia miały charakter warsztatowy, polegający na aktywnej zabawie gliną. Dzieci własnoręcznie, pod kierunkiem instruktora wykonywały gliniane naczynia, które zabrały do domu.  Po godzinnej pracy posililiśmy się tym, co kto sobie przygotował w domu i  poszliśmy oglądać wystawy w Muzeum Archeologiczno- Historycznym:  „Aptekarstwo pomorskie i stargardzkie na przestrzeni wieków”, oraz „Dzień Po Dniu Stargard 1945-1989”. Każdy znalazł dla siebie coś ciekawego.

Ostatnim etapem była Basteja i najnowocześniejsze Muzeum na Pomorzu Zachodnim. Pani przewodnik w bardzo przystępny sposób opowiadała dzieciom o życiu ludzi na przestrzeni wieków, wojnach, a także roli budowli obronnych. Wyjątkowa lekcja historii dla najmłodszych trwała 1,5 godziny, ale była niezwykła dzięki rekwizytom, eksponatom, prezentacji multimedialnej, hologramom, oraz wielu innym atrakcjom znajdującym się w kilku salach tematycznych.

Wracaliśmy zmęczeni, ale z głowami pełnymi wrażeń. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały panie: Elżbieta  Andruszewska, Iwona  Marciniak, Mirosława Płotek, Danuta Bartos, Anna Kowalska i Iwona  Łykus.                                                                                                             

                                                                                                                             Iwona Marciniak