Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne           Galeria fotografii

 

KAMPANIA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA

,,NIE DLA CZADU”

W środę 20 listopada 2013 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej ,, NIE dla czadu”. Prelegentem był pracownik Powiatowej Straży Pożarnej w Choszcznie pan Stanisław Rydz, a odbiorcami uczniowie z klas IV-VI oraz nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły.

Celem kampanii jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom czadem. Dochodzi do nich, bo nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być stosowane przez nas od lat praktyki dotyczące np. uszczelniania okien czy też zaniedbania związane z przeglądem stanu technicznego przewodów kominowych.

W trakcie spotkania można było poznać odpowiedzi na nurtujące pytania, m.in.:

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Kto narażony jest na działanie tlenku węgla?
Jak zapobiegać zatruciu czadem?
Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

Prelegent podkreślał także, że warunkiem swobodnego odpływu spalin jest nie tylko drożny przewód spalinowy, lecz także stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym następuje spalanie gazu. Nie będzie odpływu spalin, jeżeli pracujący piecyk gazowy będzie się znajdował w zamkniętym, uszczelnionym mieszkaniu. Stały dopływ powietrza do pomieszczenia, w którym włączono piecyk gazowy, jest więc warunkiem niezbędnym do spełnienia dwóch podstawowych wymagań bezpieczeństwa -zupełnego spalania gazu i swobodnego odpływu spalin. Podczas kąpieli nie należy włączać wentylatora w kuchni lub w innym miejscu w mieszkaniu, ponieważ jego działanie osłabia naturalny ciąg spalin w przewodzie spalinowym piecyka gazowego.

Pan Stanisław Rydz zachęcał do stosowania dobrych praktyk profilaktycznych, w tym wyposażenie zwłaszcza łazienek w czujniki czadu.

Na zakończenie spotkania mogliśmy obejrzeć krótki film obrazujący jak w szybkim tempie pali się choinka w zamkniętym pomieszczeniu. Uf, to było mocne ostrzeżenie!

Dziękujemy panu Stanisławowi Rydzowi za ogromny wkład w podnoszeniu świadomości naszych uczniów i pracowników w zakresie bezpieczeństwa. 

Dyrektor Szkoły
Danuta Stróżyńska-Gryćko