Strona główna            Organizacja pracy          Dokumenty szkoły           Imprezy szkolne

 

Jasełka:" Tam, gdzie narodziła się Miłość."

            Tym razem, troszkę inaczej, zacznę od podziękowań. Dziękuję panu Andrzejowi Kowalskiemu za ustawienie stałej dekoracji, paniom Magdalenie Jażdżyk i Annie Kowalskiej za pomoc w dekoracji sceny. Ogromne podziękowania należą się pani Annie Czerniak za przygotowanie kolęd i pastorałek w wykonaniu chórku szkolnego i solistek- Nikoli Kurzyńskiej i Edyty Tyrchy, które zachwyciły widzów  pięknym śpiewem. Składam podziękowanie rodzicom, którzy pomogli przygotować lub nawet uszyć gotowe stroje swoim pociechom; przypilnowali także, aby dzieci nauczyły się swych ról na pamięć. No i wreszcie największe gratulacje i słowa wdzięczności kieruję do wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w tegorocznych jasełkach.

            W sumie małych i czasem wielkich postaci w misterium było ponad trzydzieścioro.

W kolejnych odsłonach prezentowali się: pasterze, Herod ze swym dworem, trzej królowie, diabły, anioły, dzieci i Maryja z Józefem. Pastuszkami były dziewczęta z klasy V i IV- Małgosia Hładoniuk, Ceylan Kaymaz, Justyna Okrzeja i Nikola Okrzeja. Kwartet ten miał dość dużą odsłonę, ale aktorki świetnie poradziły sobie z długimi tekstami. Jednak dopiero popis Heroda, w postać którego wcielił się Konrad Miszkiewicz z klasy V, zachwycił publiczność. Wszyscy z zapartym tchem oglądali "tortury psychiczne" wielkiego władcy zagrożonego wieściami trzech króli i diabłów. Aby zachować wladzę, zdecydował się na morderstwo. Niestety, dworzanin, którego zagrał Miłosz Dobrodziej, nie odwiódł swego władcy od potępionego czynu. Za karę tron mu odebrały i duszę porwały do piekła  diabły- Maciek Gwoździk i Hubert Dratwa z klasy IV.

            Piękną recytacją i śpiewem solowym popisały się dziewczęta z klas II i III- Wiktoria Chaj, Weronika Wesoła, Martyna Bołociuch, Alicja Bocian i Alicja Dobczyńska. Choć ich role były krótkie, to dziewczęta w pełni wykorzystały swoje umiejętności aktorskie.             Nieznaną, lecz piękną kołysankę małemu Jezuskowi zaśpiewała Maryja (Nikola Kurzyńska z kl. V), a Józef (Bartek Przybylski z kl. V) przypomniał  zebranym o planie Boskim dotyczącym wszystkich ludzi. Sceną finałową było wspólne wykonanie pastorałki.

            Czterdziestominutowe jasełka zachwyciły babcie i dziadków, dla których uczniowie wystąpili o godzinie 12.40. Wieczorem zaś, uczniowie gromkimi brawami zostali nagrodzeni przez rodziców i pozostałych mieszkańców, którzy chcieli przyjść i podziwiać występy młodych aktorów, a także  jeszcze raz poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia.

            Próby trwały od połowy listopada pod kierunkiem pań: Iwony Marciniak i Joanny Szczupakiewicz. One to ułożyły scenariusz, opracowały choreografię oraz wyreżyserowały przedstawienie. Pani Ania Czerniak zajęła się oprawą muzyczną jasełek i wspólnie uczestniczyła w próbach zespołu aktorskiego. Nie zabrakło nerwów, krzyków i zniechęcenia, ale efekt końcowy wart był tak ciężkiej pracy.

            Nasze wysiłki docenili wszyscy widzowie, nagradzając aktorów owacją na stojąco. Natomiast dyrektor szkoły, pani Danuta Stróżyńska-Gryćko, podziękowała nauczycielom pięknymi wiązankami kwiatów, uczniom- wręczając im kosz słodyczy.

                                                                                                           Joanna Szczupakiewicz.